To že skončilo Lego Wedo 2.0 už asi většina lidí ví, ale čím ho nahradit. Lego uvedlo novou stavebnici Lego Spike Essential. Již podle názvu je vidět, že patří do rodiny Lego Spike. Pojďme se podívat podrobněji, co přináší.

Lego Spike Essential se dodává ve stejně velké krabici jako „dospělý“ Spike Prime. Uvnitř najdete i stejné pořadače, jen doporučené třídění není podle typu součástek, ale podle barev, plus jedna přihrádka s postavičkami, kytkami, psem a dokonce i invalidním vozíkem. Celkem 449 kostek. K tomu přidejme dva malé motory se snímačem otočení, světelnou 3×3 mřížku, senzor barev a hlavně malý hub, který má uvnitř 6 ti osový gyroskop a dva vstupní/výstupní porty. Napájení je řešeno pomocí Li-ion baterie, která se nabíjí pomocí přiloženého USB kabelu přes micro USB konektor. Tak to je rozhodně mnohem větší výbava než nabízelo Lego Wedo 2.0.

Pojďme se učit nebo hrát?

Než začneme musíme si nainstalovat programové prostředí. Zde je další výhoda rodiny Lego Spike. Prostředí je jedno a vy si jen volíte, kterou stavebnici budete používat. Prostředí je k dispozici pro Windows, Mac OS, iPad, Android a Chromebook. Opět stejná nabídka jako pro Spike Prime. Zařízení by mělo ještě obsahovat Bluetooth verze 4.0. Programovat lze i přes USB kabel, ale to rozhodně nedoporučuji.

A jdeme na to.

První, co po roztřízení kostek doporučuji udělat, je připojit ke spuštěnému programu Hub pomocí kabelu. S velkou pravděpodobností bude potřeba nahrát do Hubu nový firmware. Jde to sice i přes Bluetooth, ale ten čas, co to zabere, využijte jinak. A pozor. Dokud tam není aktuální firmware, tak s Hubem nejde pracovat.

Jak jsem již psal, prostředí je shodné jak pro Spike Prime tak pro Spike Essential. Takže i když si zvolíte na úvodní obrazovce Spike Prime, není problém se přepnout na Essential a opačně. Stejně tak programy, které budete tvořit, máte k dispozici bez ohledu, kterou verzi spustíte. Zde může být trošku problém, pokud budete mít na zařízeních univerzální účty pro více ročníků.

Jaké možnosti máme?

Ti nejmenší mají možnost programovat v prostředí, které je velmi podobné Wedo 2.0. Téměř stejná nabídka příkazů, stejné spojování. Možná více barev. Co velmi kvituji, je možnost skrýt část příkazů. Žáci nejsou rušeni příkazy, které ještě neumí.

Pokud vám již nebude stačit toto jednoduché programování, zde nazývané „Icon Blocks“, máte možnost přepnout se do programování které Lego nazývá „Word Blocks“ a já mu říkám Scratch. Jde o identické prostředí, které používá Spike Prime.

Zde již jsou mnohem větší možnosti programování, zvláště když i malý Hub umožňuje využít senzory, které jsou dodávané k Lego Spike Prime.

Jak jej tedy využít ve škole?

Rozhodně bych Lego Spike Essential nezatracoval. Má velký potenciál. Nejde jen o evoluci Lego Wedo 2.0. Jde o stavebnici, kterou si dokáži představit ve výuce klidně od 4. ročníku až po druhý stupeň. Stále s jedním prostředím. V Lego Spike máte k dispozici mnohem větší množství senzorů, Hub obsahuje gyroskop a také již žádné baterie. Akumulátor má dostatečnou kapacitu na několik hodin práce. A i když je cena vyšší, než u Lego Wedo 2.0, tak očima, co vše nyní získáváme, nejde o cenu přemrštěnou.